Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaKonneveden kunta

Katujen ja viheralueiden käyttöluvat ja vuokraus

  • Lupa tai muu velvoite
  • Konnevesi
  • Almmolaš bálvalus

Kunnalta täytyy hakea lupaa katu- ja viheralueiden tavallisesta poikkeavaan käyttöön tai vuokraamiseen. Käyttölupa on haettava esimerkiksi kulttuuritapahtumaa varten. Myöskin jos yksityinen vuokraa katua tai viheraluetta esimerkiksi rakennustyömaansa tähden, hänen tulee pystyttää näkyviin työmaataulu, josta käyvät ilmi työn tilaajan ja toteuttajan yhteystiedot sekä työn kesto.

Konnevedellä viranh ...

Bargga ná

Voit tiedustella vuokrausmahdollisuuksia ja hakea käyttölupia kunnan katu- ja viheralueista vastaavilta viranomaisilta.

Rakentaminen katualueella vaatii aina luvan. Hae lupaa vähintään 21 vuorokautta ennen lupa-ajan alkamista. Katulupa sisältää työluvan ja tilapäisen liikennejärjestelypäätöksen. Suunnitelma työnaikaisista liikennejärjestelyistä: tarvittavat liikennemerkit, ohjauslaitteet ja niiden sijoittaminen, työalueen laajuus ja suojaaminen, mahdolliset liikenteen kiertoreitit. Mikäli kaivanto on yli 1,2 metriä syvä, liitä hakemukseen kaivantosuunnitelma. Liitä hakemukseen myös liitoskuva tai muu sähköinen piirustus, mistä selviää työkohde.

Halutessasi vuokrata kunnan katu- tai viheralueita, ota yhteys tekniseen johtajaan Markus Tiihanoffiin puh. 0400 919 341.

Geasa ja makkár eavttuiguin

Jos elinkeinonharjoittaja on sijoittautunut johonkin toiseen Euroopan talousalueeseen kuuluvaan valtioon ja tarjoaa palveluitaan tilapäisesti Suomessa, elinkeinonharjoittajaa koskevat samat velvoitteet kuin Suomeen sijoittautunutta elinkeinonharjoittajaa.


Määräaika

Hae lupaa vähintään 21 vuorokautta ennen lupa-ajan alkamista.

Voimassaoloaika

Lupa haetaan joko toistaiseksi voimassaolevaksi, tai määräaikaiseksi ajaksi.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Katu- ja viheralueiden tavallisesta poikkeavaan käyttöön tai vuokraamiseen täytyy hakea lupaa kunnalta. Käyttölupa on haettava esimerkiksi kulttuuritapahtumaa varten.

Katua tai viheraluetta esimerkiksi rakennustyömaan vuoksi vuokraavan tulee pystyttää näkyviin työmaataulu, josta käyvät ilmi työn suorittaja ja työstä vastaavan yhteystiedot.

Laki kadun ja eräiden yleisten alueiden kunnossa- ja puhtaanapidosta

Bálvalusa ollašuhttá

Konneveden kunta

Bálvalusas vástida

Konneveden kunta
Teavsttas vástida: Konneveden kunta
Beaividuvvon: 5.5.2026