Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaÄhtärin kaupunki

Esiopetus

  • Bálvalus
  • Ähtäri
  • Almmolaš bálvalus

Ähtärissä esiopetusta järjestetään Ollinkulman päiväkodissa, joka toimii Otson yhteinäiskoulun yhteydessä, samassa rakennuksessa koulun aamu- ja iltapäivätoiminta Reppulan kanssa sekä Myllymäen koululla yhdysluokkaopetuksena.

Bargga ná

Esiopetukseen ilmoittaudutaan erikseen määriteltynä aikana täyttämällä sähköinen hakemus esiopetukseen/varhaiskasvatukseen.

Mikäli lapsesi tarvitsee esiopetuksen lisäksi täydentävää varhaiskasvatusta, valitse sähköisen hakemuksen kohta "esiopetus+osapäivähoito".

Lisätietoja saat tarvittaessa koulunjohtajalta ja varhaiskasvatustoimistosta.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Esiopetus on opetusta, jota lapset saavat oppivelvollisuutta edeltävänä vuonna päiväkodissa tai koulussa. Esiopetusta järjestetään myös yksityisessä varhaiskasvatuksessa.

Esiopetusikäiset eli 6-vuotiaat osallistuvat esiopetukseen. Esiopetukseen osallistuvat myös ne 7-vuotiaat, joiden koulunkäynnin aloittamista on lykätty. Siihen voivat osallistua ne 5-vuotiaat, joille on tehty päätös varhennetusta oppivelvollisuudesta.

Lapset saavat esiopetusta aamupäivisin neljä tuntia päivässä. Lapset saavat tänä aikana myös lounaan.

Jos esiopetuksen oppilaalla ilmenee tuen tarvetta, on hänellä oikeus tarvitsemiinsa avustajapalveluihin ja apuvälineisiin.

Esiopetukseen osallistuminen on pakollista. Lapsen huoltaja on vastuussa siitä, että lapsi osallistuu esiopetukseen tai sen tavoitteet saavuttavaan toimintaan oppivelvollisuuden alkamista edeltävänä lukuvuotena.

Bálvalusa ollašuhttá

Ähtärin kaupunki

Bálvalusas vástida

Ähtärin kaupunki
Teavsttas vástida: Ähtärin kaupunki
Beaividuvvon: 3.9.2026