Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaValteri-koulu

Esi- ja perusopetuksen erityisopetus ja erityinen tuki

  • Bálvalus
  • Olles Suopma
  • Almmolaš bálvalus

Valteri on Opetushallituksen alaisuudessa toimiva oppimisen tuen keskus, joka tarjoaa monialaista tukea varhaiskasvatukseen ja perusopetukseen ympäri Suomen.

Bargga ná

Mikäli haluatte hyödyntää Valterin palveluita, otattehan yhteyttä meihin yhteydenottolomakkeen kautta osoitteessa. https://www.valteri.fi/ota-yhteytta/

Vastaamme mielellämme kaikkiin kysymyksiin ja autamme eteenpäin palveluiden valinnassa.

Buot áššiiddikšunkanálaid birra eai leat dieđut gielain, man leat válljen. Molsso giela, jos háliidat dieđuid áššiiddikšunkanálaid birra eará gielaiguin.

Geasa ja makkár eavttuiguin

Valteri-koulun oppilaspaikka on määräaikainen. Oppilaspaikkaa myönnettäessä tehdään kunnan kanssa arviointi määräaikaisen oppilaspaikan kestosta ja alustava suunnitelma verkostoyhteistyöstä (koulupaikan aikana) ja oppilaan siirtymisestä takaisin lähikouluun.

Yhteyttä omaan lähikouluun pidetään suunnitelmallisesti (esim. oppilaalle mahdollistetaan tutustumiskäynnit/jaksot lähikouluun). Oppilaspaikkaa ja siirtymäsuunnitelmaa tarkastellaan ja täydennetään säännöllisesti yhdessä lähikoulun/kunnan toimijoiden kanssa oppilaan opiskellessa Valteri-koulussa. Oppilaan siirtyessä takaisin lähikouluun Valteri-koulu ja oppilaan kotikunta sopivat ja järjestävät moniammatillisessa yhteistyössä siirtymisen kannalta välttämättömän tuen oppilaan lähikouluun.Valteri-koulun oppilaspaikka on määräaikainen. Oppilaspaikkaa myönnettäessä tehdään kunnan kanssa arviointi määräaikaisen oppilaspaikan kestosta ja alustava suunnitelma verkostoyhteistyöstä (koulupaikan aikana) ja oppilaan siirtymisestä takaisin lähikouluun.

Yhteyttä omaan lähikouluun pidetään suunnitelmallisesti (esim. oppilaalle mahdollistetaan tutustumiskäynnit/jaksot lähikouluun). Oppilaspaikkaa ja siirtymäsuunnitelmaa tarkastellaan ja täydennetään säännöllisesti yhdessä lähikoulun/kunnan toimijoiden kanssa oppilaan opiskellessa Valteri-koulussa. Oppilaan siirtyessä takaisin lähikouluun Valteri-koulu ja oppilaan kotikunta sopivat ja järjestävät moniammatillisessa yhteistyössä siirtymisen kannalta välttämättömän tuen oppilaan lähikouluun.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Kaikilla oppilailla on oikeus ryhmäkohtaisiin tukimuotoihin, jotka perustuvat suunnitelmallisuuteen ja ennakointiin. Tavoitteena on, että oppilas saa tukea oppimiseensa mahdollisimman aikaisessa vaiheessa ja matalalla kynnyksellä. Ryhmäkohtaiset tukimuodot ovat

  • yleinen tukiopetus, jolla vastataan ryhmän tasolla varhain havaittuihin tuen tarpeisiin ja vaikeuksiin
  • opetuskielen tukiopetus, johon on oikeus oppilaalla, jolla ei ole riittävää opetuskielen taitoa tarvittavan oppimäärän suorittamiseksi
  • erityisopettajan muun opetuksen yhteydessä antama opetus, jossa otetaan huomioon koko opetusryhmän tarpeet.

Jos kaikille oppilaille tarkoitetut ryhmäkohtaiset tukimuodot eivät riitä, oppilaalle tarjotaan oppilaskohtaisia tukitoimia. Ne ovat säännöllisiä ja perustuvat yksilöllisiin tuen tarpeisiin. Oppilaskohtaiset tukitoimet perusopetuksessa ovat

  • erityisopettajan opetus osittain pienryhmässä muun opetuksen yhteydessä
  • erityisopettajan tai erityisluokanopettajan opetus pienryhmässä
  • erityisluokanopettajan opetus erityisluokassa
  • oppilaskohtaiset tulkitsemis- ja avustajapalvelut.

Osittain pienryhmässä toteutettava erityisopettajan opetus tarkoittaa, että oppilas on tavallisessa luokassa mutta joissakin oppiaineissa hän opiskelee osin erityisopettajan pienryhmässä.

Erityisopettajan tai erityisluokanopettajan opetus pienryhmässä tarkoittaa, että oppilas saa yli puolet yhden tai useamman oppiaineen opetuksesta erityisopettajan tai erityisluokanopettajan opettamassa pienryhmässä. Muita oppiaineita oppilas opiskelee tavallisessa ryhmässä.

Erityisluokkaopetus tarkoittaa kaikkia oppiaineita tai toiminta-alueita koskevaa, pääsääntöisesti kokoaikaista opetusta erityisluokassa. Oppilas voi kuitenkin osallistua joidenkin oppiaineiden opetukseen yleisopetuksessa, jos mahdollista.

Oppilaskohtaiset tulkitsemis- ja avustajapalvelut ovat tukipalveluja, jotka mahdollistavat oppilaan osallistumisen opetukseen ylipäätään ja auttavat häntä saavuttamaan opetussuunnitelman mukaiset tavoitteet. Ne tulevat kyseeseen vain tilanteissa, joissa muut keinot eivät riitä.

Bálvalusa ollašuhttá

Valteri-koulu

Bálvalusas vástida

Valteri-koulu
Teavsttas vástida: Valteri-koulu
Beaividuvvon: 12.2.2026