Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaPedersören kunta

Eläinlääkäripäivystys

  • Bálvalus
  • 6 gieldda
  • Almmolaš bálvalus

Eläinlääkäripäivystys on tarkoitettu päivystysaikana tapahtuvia kiireellistä hoitoa vaativia sairaus- tai onnettomuustapauksia varten.

Eläinlääkärien päivystys järjestetään yhteistyössä Keski-Pohjanmaan ympäristöterveydenhuollon kanssa. Päivystysnumero asiakkaille Pietarsaaressa, Luodossa, Pedersöressä, Uusikaarlepyyssä, Kokkolassa ja Kruunupyyssä on:

0600 399 700

Päivystysajat

Päivystys al ...

Bargga ná

Kun soitat päivystysnumeroon:

- Kuuntele automaattinen viesti loppuun saakka. Puhelu ohjautuu päivystävälle eläinlääkärille.

- Jos päivystävä eläinlääkäri ei pääse vastaamaan puheluusi, puhelu ohjautuu vastaajaan. Jätä lyhyt viesti vastaajaan asiastasi. Päivystävä eläinlääkäri soittaa sinulle takaisin mahdollisimman pian. Huom! Jos lopetat puhelun ennen sen yhdistymistä vastaajaan, päivystävä eläinlääkäri ei näe sinun soittaneen.

- Jos päivystysnumero on varattu, yritä uudestaan hetken kuluttua.

- Jos joudut käymään vastaanotolla, kertoo päivystävä eläinlääkäri sinulle mihin päivystysalueen vastaanotolle tulet.

- Mikäli soitat prepaid-liittymästä, huolehdithan, että sinulla on tarpeeksi puheaikaa ladattuna prepaid-liittymääsi.

- Huomioi, että puhelinliittymäsi sallii sinun soittaa puheluja maksullisiin palvelunumeroihin.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Bálvalusa ollašuhttá

Pedersören kunta

Bálvalusas vástida

Pedersören kunta
Teavsttas vástida: Pedersören kunta
Beaividuvvon: 19.12.2025