Etusivu / Yhteiset palvelut / Verkkotunnistaminen ja -maksaminen (Vetuma)

Verkkotunnistaminen ja -maksaminen (Vetuma)

Julkishallinnon yhteisen verkkotunnistamisen ja -maksamisen palvelun (Vetuma) avulla kansalaisen on mahdollista tunnistautua ja maksaa sähköisesti kaikissa niissä asiointipalveluissa, joihin palvelu on liitetty. Palvelusta vastaa Valtiokonttorissa toimiva Valtion IT-palvelukeskus (VIP)  ja sen tuottaa Fujitsu Finland Oy.

Vetuma-hankkeessa oli tavoitteena hankkia yhteisesti ja levittää koko julkishallinnon käyttöön yhteinen verkkotunnistamisen ja -maksamisen alusta. Hanke käynnistyi vuoden 2004 keväällä pääkaupunkiseudun kuntien aloitteesta johon sekä valtio että noin 60 muuta kuntaa liittyivät pian tämän jälkeen mukaan. Heti alkuvaiheessa verkkotunnistamisen ja -maksamisen palveluun ovat liittyneet useat kunnat ja kuntayhtymät sekä valtionhallinnon organisaatiot. Vetuma-palvelun käyttökustannukset rahoitetaan keskitetysti valtion budjettivaroin vuoden 2012 loppuun asti.

Tältä sivulta löydät Vetuma-palvelun yleiset materiaalit. Teknisen rajapinnan kuvauksen, liittymisohjeet ja liittymiseen tarvittavat dokumentit sekä sopimukset pankkien, Luottokunnan, VRK:n ja mobiilioperaattorien kanssa löydät omilta alasivuiltaan.

Vetuma-nimi on vakiintunut yleisesti käyttöön valtion ja kuntien organisaatioissa. Kansalaisille suunnatuissa sähköisissä asiointipalveluissa tulisi kuitenkin Vetuma-nimen ohella olla maininta, että kyseessä on "Kansalaisen tunnistus- ja maksamispalvelu".

Yleistä tietoa Vetumasta

Tietojärjestelmäseloste ja rekisteriselosteet

Tilannekatsaus ja tilastotietoja

Lisäkonsultointi

Maksullista lisäkonsultointia saa tarvittaessa Fujitsu Finland Oy:ltä konsultointitoimeksiannon mukaisesti.

  • Vetuma-konsultointi
    Vetuma-konsultoinnin toimeksiantolomake Fujitsulle.
    doc | 65kt
    Fujitsu Finland Oy
Sivu päivitetty 15.05.2012
 
Siirry Suomi.fi-portaaliin.
Suomi.fin sivu Facebookissa